length of minor arc

Check the final answer first, then review the worked steps.

Problem

length of minor arc

Step-by-step solution

The arc length is calculated using the formula $L = \frac{\theta}{360^{\circ}} \times 2\pi r$. Given $\theta = 60^{\circ}$ and $r = 33$ cm, $L = \frac{60}{360} \times 2\pi(33) = \frac{1}{6} \times 66\pi = 11\pi \approx 34.56$ cm.

Sign up to unlock

Answer

34.5 cm