The average rate of change of a rocket's height, modeled by h(t) = -16t^2 + 160t, o...
Check the final answer first, then review the worked steps.
Check the final answer first, then review the worked steps.
The average rate of change is calculated as (h(5) - h(4)) / (5 - 4). h(5) = -16(5^2) + 160(5) = 400. h(4) = -16(4^2) + 160(4) = 544. Average rate of change = (400 - 544) / 1 = -144.